Demand Driven Buffer – co to w ogóle jest?
W żargonie Demand Driven gdy mówimy o „buforach”, to mamy na uwadze kilka różnych ich typów. Do czego są używane? Jak i dla kogo pracują? W tym poście przedstawiono kilka podstawowych pojęć, które są szczegółowo omawiane na kursach szkoleniowych Demand Driven Institute.
Bufory i zmienność
Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w łańcuchu dostaw, to wiesz, że codzienne życie jest pełne niespodzianek:
- maszyna jest zepsuta,
- brakuje komponentów,
- dostawca spóźnia się, ponieważ jest przeciążony,
- właśnie nadeszło pilne zamówienie,
- partia jest zablokowana ze względu na niewłaściwą jakość,
- główny operator jest chory,
- a czasami wszystkie te rzeczy naraz.
Czy to brzmi znajomo?
Niezależnie od wysiłków podejmowanych w ramach Lean 6 Sigma w celu zmniejszenia zmienności, zmienność nadal jest obecna w procesach i w nich pozostanie wszechobecna. Aby zapewnić ciągłość naszych przepływów i zwinność naszych reakcji na potrzeby rynku, musimy umieścić w naszym systemie amortyzatory, które pozwolą nam wygłuszyć i uspokoić część tej zmienności.
Próba precyzyjnego zsynchronizowania wszystkich naszych działań, bez względu na to, jak wyrafinowana jest zastosowana technologia, to syzyfowa praca i ogromne wyzwanie. Żyjemy w niedoskonałym świecie pełnym niespodzianek!
Bufor zapasu, bufor czasu, bufor mocy produkcyjnych
Mamy zasadniczo 3 możliwości stłumienia wpływu zmienności:
- Możemy użyć zapasów. Często jest to najłatwiejsze rozwiązanie do wdrożenia. Bufor zapasów to sedno DDMRP – zwykle jako pierwszy krok w tworzeniu podejścia opartego na zamówieniach klientów (Demand Driven). Działa bardzo dobrze w przypadku powtarzającego się zapotrzebowania na pozycje rekomendowane do utrzymywania na nich zapasów.
- Możemy wstawić bufor czasu. Innymi słowy możemy zorganizować przemyślane kolejki w naszych strumieniach. Ta taktyka jest szczególnie odpowiednia w przypadku procesów, gdzie stosujemy podejście produkcji na zamówienie (Make to Order). Jeśli twoje produkty nie powtarzają się i nie są aż tak regularne, w związku z czym nierozsądne jest utrzymywanie ich zapasów, wtedy potrzebujesz czasu na buforowanie zmienności.
- Możemy zabezpieczyć moce produkcyjne. Jeśli na pewnych etapach procesu występują nadwyżki mocy produkcyjnych, to można wchłonąć widoczne lub spodziewane wzrosty popytu lub nadrobić istniejące już zaległości.
Te trzy typy buforów uzupełniają się wzajemnie i współpracują ze sobą – wszystko po to, aby zbudować solidny model operacyjny. Ta współpraca działa na przykład w taki sposób, że jeśli masz nadmiar mocy produkcyjny, to potrzebujesz mniej zapasów i możesz zmniejszyć kolejki czasu.
Powiesz mi, że nic w tym nowego i wszystko to jest wyłącznie zdrowy rozsądek. Masz rację, a jednak …
Czy bufory to marnotrawstwo (waste, muda) ?
Wstawianie do sytemu zapasów, buforów czasu (a tym samym opóźnienia), limitów dostępnych mocy: czy to wszystko nie jest sprzeczne z zasadą Lean, która opowiada się za eliminacją marnotrawstwa?
Uważaj na błędne interpretacje Lean! Lean polega na skupieniu się na wartości dostarczanej klientom, czyli na przepływie (flow). Ojcowie założyciele systemu produkcyjnego Toyoty, z którego wywodzi się Lean, nigdy nie powiedzieli, że zapasy to marnotrawstwo – powiedzieli, że nadwyżki zapasów to marnotrawstwo! … Właściwe zapasy, właściwy czas, właściwe dostępne moce produkcyjne to inwestycje zapewniające skupienie się na przepływie, a tym samym na zabezpieczeniu wartości dostarczanej klientom!
Przejmij kontrolę: pozycjonowanie i określanie wielkości w celu ochrony przepływu
Zapasy, kolejki, dostępne moce oczekujące na nowe obciążające je zlecenia: doświadczają tego wszystkie fabryki i centra dystrybucyjne! Ale czy te zapasy, kolejki lub dostępne moce przeszły sito kontrolne lub czy są aktualnie pod kontrolą?
Pierwszym krokiem w tworzeniu modelu operacyjnego sterowanego prawdziwym popytem (Demand Driven Operating Model) jest zaprojektowanie samego modelu. To projektowanie oznacza opisanie całego przepływu w środowisku przemysłowym – od samego początku do samego końca. Taki przepływ jest później szczegółowo analizowany i wtedy podejmowane są decyzje:
- gdzie umieścić bufory zapasów, czasu i mocy,
- jak dopasować ich wielkość,
- jak nimi umiejętnie sterować.
To są decyzje inwestycyjne mające na celu zbudowanie sprawnego i odpornego na wstrząsy oraz zmienność łańcucha dostaw.
To kwestia mądrego inwestowania: bufory zapasów, czasu i mocy produkcyjnych umiejscawiane są tylko w kilku strategicznych punktach, co umożliwi ustalenie prawdziwych priorytetów i sterowanie nimi.
Proces jest podobny do mapowania strumienia wartości stanu przyszłego (VSM, Future State).
Wykorzystuje analizę danych z istniejącego modelu, ale także i przede wszystkim zbiorową inteligencję zespołów, które na co dzień pracują z tymi procesami.
Użyj mocy buforów do działania!
Bufor będzie codziennie uruchamiał decyzje naszych zespołów. Aby to zrobić, niezależnie od tego, czy jest to kwestia zapasów, czasu czy mocy, stworzyliśmy system zarządzania oparty na kodach kolorów czerwony / żółty / zielony. Ta prosta wizualizacja umożliwia wspólne zrozumienie priorytetów i podejmowanie decyzji, które promują szybki i niezawodny przepływ.
Przed nazwą DDMRP model nosił nazwę roboczą „aktywnie zsynchronizowane uzupełnianie zapasów”. Chodzi o to, aby dać zespołom precyzyjne sygnały do działania. Te sygnały to konkretne momenty, kiedy należy złożyć zamówienie, przyspieszyć realizację zamówienia, dodać personel do stacji, spowolnić aktywności i działania, aby uniknąć zatykania się zleceń w kolejkach, itp.
Wykorzystaj bufory do usprawnień procesów!
Każdy bufor jest punktem gromadzenia danych. Codziennie archiwizowane są zdarzenia na buforach: czy zapas był czerwony / żółty / zielony / niebieski? Czy równanie przepływu było czerwone / żółte / zielone / niebieskie? Czy przyjęcie dostawy w buforze czasowym było w strefie czerwonej / żółtej / zielonej / niebieskiej? Przez ile dni nasze bufory mocy produkcyjnych były załadowane w kolorze czerwonym / żółtym / zielonym / niebieskim?
Jak w świetle tych analiz możemy poprawić wydajność naszego modelu, czyli poprawić jego szybkość, niezawodność i stabilność przy jednoczesnym zmniejszeniu całkowitej inwestycji?
Jak to zrobić z wykorzystaniem systemu ERP?
Większość systemów klasy ERP na rynku samoistnie nie integruje logiki niezbędnej do wprowadzenia pełnego modelu operacyjnego DDOM, w tym zarządzania buforami zapasów, czasu i mocy produkcyjnych. Dodatkowo, większość rozwiązań IT na rynku potrafi wspomóc zarządzanie, ale tylko z wykorzystaniem buforów zapasów. Jak wiemy, w ten sposób nie wykorzystujemy pełnego potencjału buforowania.
Rozwiązania Demand Driven Technologies pozwalają na implementację wszystkich trzech typów buforów w dowolnym środowisku ERP … Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji!