„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a wtedy może zapamiętam, zaangażuj mnie, a wtedy naprawdę zrozumiem.” – Konfucjusz
Powszechnie znany jest fakt, że wiedza niestosowana w praktyce zanika oraz że czas od pozyskania wiedzy do jej implementacji ma fundamentalne znaczenie. Również doświadczenia środowiska trenerskiego Demand Driven wskazują na pewne prawidłowości w transferze wiedzy na temat metody DDMRP. O ile można z nimi dyskutować w pojedynczych przypadkach, o tyle skala globalna powoduje, że wyłania się z nich pewien powtarzalny wzorzec. Nie bez znaczenia jest też forma samych szkoleń, które wymagają dużego skupienia.
Pomimo ogromnych chęci i doświadczenia naszych trenerów wywiady poszkoleniowe pokazują dobitnie, że uczestnicy “w zasadzie” zdobyli wiedzę w trakcie szkoleń, ale coś ich powstrzymuje przed jej wdrożeniem w praktykę.
Nie ma jak własne doświadczenie
Fakty są takie, że żadna książka w formie pisanej i żaden wykład w formie słuchanej nie będą nigdy miały takiego znaczenia w budowaniu nowych umiejętności jak samodzielne przeżycie wydarzenia i emocje z nim związane. Dopiero w praktyce poznajemy prawdziwe mechanizmy działania nowej koncepcji; dopiero wtedy znaczenia nabierają szczegóły często w trakcie szkolenia ignorowane.
W świecie planowania logistycznego każdego planistę interesują prawdziwe, dynamiczne sytuacje, a najlepsze są zawsze te, które dotyczą własnego podwórka. W logistyce od zawsze liczy się ruch i dynamika. To właśnie w takim dynamicznym, zmieniającym się otoczeniu można ocenić przydatność koncepcji i rozwiązań.
Symulacje czyli demonstracje działania prawdziwych narzędzi
Z tych właśnie względów postanowiliśmy poszerzyć zakres oferty w zakresie edukowania środowiska logistycznego z metod Demand Driven o narzędzia informatyczne. Chcąc zachować spójność z przekazem ze szkoleń na temat metody DDMRP oraz modelu DDOM nadal uważamy, że popularne arkusze kalkulacyjne nie są i nie będą właściwymi narzędziami pracy planisty. Powszechność ich użycia wynika z nieskuteczności działania narzędzi podstawowych (klasy ERP), a to buduje złudne wrażenie, że użycie Excela do planowania jest konieczne.
Na szczęście na rynku pojawiają się aplikacje IT dedykowane do DDMRP, które pozwalają wykonać symulację działania buforów w środowisku planistycznym konkretnej firmy. Wersje demo umożliwiają przetestowanie teorii w praktyce oraz zbudowanie wrażenia, jak może wyglądać codzienna praca planisty DDMRP oraz kontrolera bufora zapasów w tym nowym środowisku.
Gry biznesowe czyli wcielanie się w różne role w łańcuchu dostaw
Prawdziwe emocje powstają wtedy, kiedy trzeba się wcielić w rolę konkretnego ogniwa łańcucha dostaw i decydować. Decyzje nigdy nie są proste, ponieważ zawsze oznaczają konsekwencje. Problem polega na tym, że konsekwencje (wyniki decyzji) zwykle nie są do końca znane, więc pojawia się niepewność tak bardzo charakterystyczna dla środowiska VUCA.
Sprawdź najeżdżając na litery, czym jest środowisko VUCA, w którym działa większość firm na świecie.
V
Volatility - Zmienność
U
Uncertainty - Niepewność
C
Complexity - Złożoność
A
Ambiguity - Niejednoznaczność
Gry biznesowe przypominają podejście scenariuszowe w zarządzaniu operacyjnym. Ćwiczony (grany) scenariusz zapewne nigdy nie stanie się rzeczywistością gracza. Niemniej ćwiczenie różnych scenariuszy i wcielanie się w role różnych aktorów takiego widowiska pozwala wyostrzyć zmysły i lepiej przygotować się na rzeczywistość. Nie bez powodu gry symulacyjne mają aktualnie bardzo szerokie zastosowanie – już zdecydowanie częściej w biznesie oraz w sporcie niż klasycznie w lotnictwie (symulatory lotów).
Jesteś zainteresowany narzędziem IT do planowania DDMRP bądź grą symulacyjną?
Zostaw nam kontakt do siebie – odezwiemy się niebawem