Przyspiesz transformację swojego łańcucha dostaw
Istnieje wiele powodów, dla których kadra kierownicza twierdzi, że nie jest jeszcze gotowa do podjęcia transformacji łańcucha dostaw.
Zanim rozważymy wdrożenie podejścia Demand Driven, warto zadbać o:
- Uporządkowanie naszego systemu ERP
- Zaktualizowanie naszego systemu ERP do najnowszej wersji
- Wzmocnienie wiedzy z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw
- Wdrożenie lub usprawnienie naszego systemu S&OP / MPS
- Wzmocnienie stosowanych praktyk Lean
- Zwiększenie dokładności naszych prognoz
- Cyfryzacja naszych przepływów
- Zmniejszenie stresu operacyjnego i uwolnienie czasu na projekty
- Wszystkie powyższe
- A także…
Jak długo potrwają powyższe inicjatywy oraz czy będą one skuteczne!
Pułapka projektów długoterminowych
Jestem praktykiem Lean od dłuższego czasu. Przeprowadziłem wiele transformacji Lean, zarówno na małą skalę – przepływu, hali produkcyjnej – jak i na skalę całej firmy. Jest to ekscytująca przygoda. Wkłada się w nią dużo energii, poświęca czas na zaangażowanie zespołów, świętuje wyniki, a po kilku latach patrzy się wstecz na wykonaną pracę i jest się z niej dumnym jako zespół.
Po kilku latach, o ile wszystko idzie dobrze oraz gdy nie doszło do zmiany kierownictwa, restrukturyzacji lub zmian w otoczeniu, które zniweczyłyby część programu, pojawia się autentyczna satysfakcja.
W mojej karierze miałem trzy takie wpadki, w trzech różnych firmach: przeprowadziliśmy głębokie transformacje trwające od 3 do 5 lat, osiągnęliśmy wspaniałe wyniki… które zostały zaprzepaszczone w ciągu kilku miesięcy po fuzji / przejęciu lub zmianie zespołu zarządzającego.
Takie jest życie firm. Wszystko się zmienia, otoczenie ewoluuje coraz szybciej.
Inna uwaga: czy kiedykolwiek brałeś udział w projekcie zmiany systemu ERP, który miał trwać rok, potem 18 miesięcy, potem dwa lata, a następnie którego uruchomienie jest regularnie przekładane nie wiadomo już jak długo?
Przyspieszenie transformacji Demand Driven
Moje doświadczenie we wspieraniu transformacji Demand Driven wskazuje, że w ciągu kilku miesięcy firmy mogą wdrożyć rzeczywiste, kompleksowe operacje sterowane popytem – projekty, które często trwałyby lata, nawet przy wsparciu doświadczonych praktyków Lean.
Ponadto projekt ten – jeśli jest dobrze przeprowadzony – pozwala na ponowne przemyślenie koncepcji łańcucha dostaw, czasów realizacji operacji i zasad zaangażowania pracowników, systemu zarządzania danymi, zarządzania jako takiego.
Już po kilku miesiącach często spotykamy się z takimi opiniami:
- Lepiej wykorzystujemy podstawową wartość naszego systemu ERP: dane transakcyjne
- Procesy ERP zostały uproszczone, co ułatwia późniejszą aktualizację do nowszych wersji
- Podstawy zarządzania łańcuchem dostaw są wzmocnione
- Nasz proces S&OP stał się bardziej dostosowany do naszego biznesu
- Wdrażamy praktyki Lean – pull flow, zarządzanie wizualne – i promujemy ciągłe doskonalenie.
- Nie poprawiliśmy dokładności prognoz, ale błędy w prognozach są mniej szkodliwe
- Digitalizujemy nasze przepływy
- Zmniejszamy stres operacyjny i możemy bardziej skupić się na ulepszaniu modelu
W zasadzie lista powyżej, to wszystko to, co uważaliśmy, że musimy zrobić, zanim wdrożymy taktykę Demand Driven.
Jaki jest tajny przepis? Dokładnie taki, że … nie jest tajny.
Jest to po prostu ustrukturyzowany proces transformacji, kompletny model (S&OP, zarządzanie zapasami i przepływem, harmonogramowanie i realizacja) wyposażony w moduły IT, które zapewniają widoczność i sprawiają, że anomalie i priorytety stają się oczywiste, pojawia się wspólny język i ukierunkowanie na szkolenia.
Wprowadzanie trwałych zmian
Wdrożenie modelu i wyposażenie go w narzędzia przynosi dodatkową korzyść: pomaga umieścić klin koła Deminga na swoim miejscu. Jest to tym łatwiejsze, jeśli użytkownicy chętnie korzystają z nowych narzędzi software, jeśli są one intuicyjne i jeśli zaspokajają wszystkie potrzeby.
Szybkość bez pośpiechu
Jak ostatnio stwierdziło kilku uczestników naszej konferencji, w dzisiejszym zmieniającym się świecie, bardziej ryzykowne stało się niewdrażanie taktyk Demand Driven niż ich testowanie. Zapomnij więc o wszystkich powodach, by tego nie robić i spróbuj, korzystając ze wsparcia doświadczonych ekspertów i kompleksowych, sprawdzonych rozwiązań informatycznych.